مهرستان شهر کوه ، نخل و آفتاب

شهرستان مهرستان

 
شهرستان مهرستان
تصویری از شهرستان مهرستان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان سیستان و بلوچستان
مرکز مهرستان
سال شهرستان شدن ۱۳۸۷
مردم
جمعیت ۷۰۵۷۹ نفر (۱۳۹۵)
   
جغرافیای طبیعی
مساحت ۶٬۱۰۱ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۲۶۴ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه تابستان ۳۰درجه سانتی گراد و در زمستان ۱۵درجه سانتی گراد
بارش سالانه ۴/۱۱۲
روزهای یخبندان سالانه ۱۲روز در دیماه و بهمن ماه
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی ۰۵۴۸
شهرها
شهر مهرستان شهر جدید آشار
تعداد بخش‌ها
مرکزی، آشار

شهرستان مهرستان یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان، شهر مهرستان است. بر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن (۱۳۹۵) جمعیت این شهرستان ۷۰٫۵۷۹ نفر (در ۱۷٫۴۰۷ خانوار) بوده‌است.[۱]

جغرافیا

تاریخ تصویب : 1390/08/01 شماره ابلاغیه : 181213/ت46707ک تاریخ ابلاغیه : 1390/09/19

تصویب نامه در خصوص تقسیمات کشوری در استان سیستان و بلوچستان

شماره181213/ت46707ک ۱۳۹۰/۹/۱۹ تصویب نامه در خصوص تقسیمات کشوری در استان سیستان و بلوچستان وزارت کشور وزیران عضو کمیسیون سیاسی و دفاعی در جلسه مورخ 1/8/1390 بنا به پیشنهاد شماره 19874/42/4/1 مورخ 14/2/1390 وزارت کشور و به استناد ماده (13) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری ـ مصوب 1362ـ و با رعایت جزء (د) بند (1) تصویب نامه شماره 158802/ت38854هـ مورخ 1/10/1386 تصویب نمودند: 1ـ نام شهر زابلی از توابع بخش مرکزی شهرستان زابلی در استان سیستان و بلوچستان به مهرستان تغییر می یابد. 2ـ نام شهرستان زابلی در استان سیستان و بلوچستان به مهرستان تغییر می یابد. 3ـ نام نقطه جمعیتی خرابه از توابع دهستان کشتگان بخش بم پشت شهرستان سراوان به آباده تغییر می یابد. 4ـ نام روستای گو از توابع دهستان کمبل سلیمان بخش مرکزی شهرستان چاه بهار به بهاران تغییر می یابد. این تصویب نامه در تاریخ 12/9/1390 به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده‌است. معاون اول رییس جمهور ـ محمدرضا رحیمی

مهرستان با ۴۲/۶۱ طول جغرافیائی و ۱۸/۲۷ عرض جغرافیائی در ۹۸ کیلومتری سراوان ۶۰ کیلومتری سیب و سوران، ۱۲۰ کیلومتری ایرانشهر، ۱۲۰ کیلومتری سرباز و ۱۴۵ کیلومتری خاش قرار دارد و از طریق شهرستان سرباز به بندر چابهار ارتباط دارد.

شهرستان مهرستان یکی از شهرستان‌های چهارده‌گانه استان سیستان و بلوچستان می‌باشد که به عنوان شهرستانی جدیدالتأسیس در دی ماه ۱۳۸۷ با ارتقاء سراوان به سه شهرستان مهرستان و سیب و سوران و سراون دو بخش مرکزی و آشار تقسیم گردید. شهرستان مهرستان نام اسبق آن مه گس بوده و کلمه «مه‌گس» mah-gas یک واژه قدیمی پهلوی می‌باشد که از دو جزء «مه» به معنی بزرگ و «گس» به معنی شهر و جا تشکیل گردیده‌است. کلمهٔ گس امروزه در ادبیات بلوچی مورد استفاده می‌باشد.

مهرستانی‌ها بلوچ هستند و به زبان بلوچی سخن می‌گویند و دین و مذهب مردم اسلام و سنی حنفی می‌باشد. مهرستان دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد.

شعار سال